Otázky a odpovědi

1) Jak zjistím, zda lze připojit mou nemovitost na místní řad vodovodu a/nebo kanalizace?

Prostudujte si seznam místních částí a ulic s budovanými a stávajícími řady vodovodu a kanalizace, nemovitosti podél nichž lze připojit vodovodní a/nebo kanalizační přípojkou, nebo se obraťte telefonicky, popř. e-mailem na uvedené kontakty.

 

—————

2) Jaký je obecný postup při přípravě a realizaci vodovodní a/nebo kanalizační přípojky?

Vodovodní a kanalizační přípojka je stavbou, která podléhá vydání územního souhlasu. Stavebníkem (investorem) je obec. Vlastník/vlastníci připojované nemovitosti uzavřou s obcí Ondřejov „smlouvu o zajištění projektu a územního souhlasu na vodovodní/kanalizační přípojku a souhlas s umístěním přípojky na pozemku“ (smlouvy jsou k dispozici v sekci Ke stažení), zaplatí částku ve výši 2.400,-Kč jako úhradu za zhotovení projektu a získání územního souhlasu za každou jednotlivou přípojku. Následně proběhne zaměření situace (místní šetření) na pozemku, zpracování projektové dokumentace a vyřízení územního souhlasu. Po vydání územního souhlasu a po realizaci místního vodovodního řadu v ulici provede dodavatelská firma realizaci vlastní přípojky. Po realizaci přípojky bude tato obcí předána uživateli.

 

—————

3) Kolik mě bude zřízení vodovodní a/nebo kanalizační přípojky stát?

Cena za zajištění projektové dokumentace a územního souhlasu je jednotná, 2.400,-Kč za každou jednotlivou přípojku. Za realizaci vodovodní a/nebo kanalizační přípojky uhradí vlastník připojované nemovitosti poplatek za zřízení přípojky formou místního poplatku za zhodnocení nemovitosti:

a)     u vodovodních přípojek:

i)      25.000,-Kč za 1 vodoměr v nemovitosti zkolaudované k bydlení nebo rekreaci, pokud je trvale obydlena alespoň jedním obyvatelem s místem trvalého pobytu v Ondřejově.

ii)     10.000,-Kč za každou bytovou jednotku v bytovém domě, který má 3 nebo více bytových jednotek.

iii)    35.000,-Kč za 1 vodoměr v nemovitosti určené k bydlení nebo rekreaci, pokud bytová jednotka není trvale obydlena alespoň jedním obyvatelem s místem trvalého pobytu v Ondřejově.

iv)    35.000,-Kč za 1 vodoměr v nemovitosti určené pouze k podnikání

v)     45.000,-Kč za připojení jednoho vodoměru (nebo vybudování přípojky s tím, že vodoměr bude instalován dodatečně) u nezastavěné stavební parcely (respektive k nemovitosti, na kterou nebylo doposud vydáno kolaudační rozhodnutí, kolaudační souhlas nebo souhlas s užíváním).

b)     u kanalizačních přípojek:

i)      25.000,-Kč za přípojku pro rodinný dům nebo bytový dům do 2 bytových jednotek nebo chatu, pokud je tato trvale obydlena alespoň jedním obyvatelem s místem trvalého pobytu v Ondřejově.

ii)     10.000,-Kč za každou bytovou jednotku v bytovém domě, který má tři nebo více bytových jednotek.

iii)    35.000,-Kč za přípojku k nemovitosti určené k bydlení nebo k rekreaci, pokud bytová jednotka není trvale obydlena alespoň jedním obyvatelem s místem trvalého pobytu v Ondřejově.

iv)    35.000,-Kč za přípojku k nemovitosti určené pouze k podnikání.

v)     45.000,-Kč za přípojku k nezastavěné stavební parcele nebo stavbě, na kterou doposud nebylo vydáno kolaudační rozhodnutí, kolaudační souhlas nebo souhlas s užíváním.

—————

4) Co mi za tento poplatek zajistí obec?

 a)     u vodovodních přípojek

i)      vodoměr (nebo více vodoměrů, pokud jsem o ně požádal a uhradil příslušné poplatky).

ii)     výkop od veřejného řadu po hranici pozemku.

iii)    položení potrubí do výkopu až po vodoměr.

iv)    zához výkopu od veřejného řadu k hranici pozemku.

b)     u kanalizačních přípojek

i)      výkop a položení potrubí k hranici pozemku

ii)     u tlakových přípojek výkop od veřejného řadu k hranici pozemku, položení potrubí až k čerpací jímce, usazení čerpací jímky včetně čerpadla.

iii)    zához výkopu od veřejného řadu po hranici pozemku

 

 

—————

5) Co hradím zvlášť, mimo poplatek, případně co si mohu zajistit sám svépomocí?

a)     u vodovodních přípojek:

i)      výkop na vlastním pozemku (lze vykopat svépomocí).

ii)     vodoměrnou šachtu a její osazení, pokud se rozhodnu pro její zřízení.

iii)    zásyp výkopu na vlastním pozemku.

b)     u kanalizačních přípojek:

i)      výkop, položení potrubí, zpětný zához na vlastním pozemku v případě gravitační kanalizace. Je nutno dodržet podmínky stanovené projektem a provozovatelem kanalizace.

ii)     přípojka tlakové kanalizace musí být provedena celá dodavatelsky až po čerpací šachtu. Výkop na vlastním pozemku může být proveden svépomocí.

iii)    v případě tlakové kanalizace výkop, uložení potrubí a zpětný zához na vlastním pozemku v gravitační části přípojky – od objektu do čerpací šachty.

iv)    v případě tlakové kanalizace připojení čerpadla k vlastnímu elektrickému rozvodu.

—————

6) Je mou povinností připojit se k místnímu veřejnému řadu vodovodu a/nebo kanalizace?

V případě vodovodu je připojení na místní veřejný řad vodovodu zcela dobrovolné. Nebude se však povolovat výstavba studen v místech, kde je možné zřídit přípojku vodovodu vedenou mimo soukromé pozemky jiných vlastníků kratší než 50 m. Po obnovení povrchu vozovky nebude připojení povoleno po dobu 5 let. Po 5 letech může být přípojka zřízena za poplatek uvedený výše a navýšený o úhradu nákladů za zásah do vozovky ve výši 10.000,-Kč.

V případě kanalizace je připojení na místní veřejný řad kanalizace povinné pro všechny vlastníky nemovitostí, ke kterým lze zřídit přípojku kratší než 50 m (pokud je to technicky možné) vedenou mimo soukromé pozemky jiných vlastníků. Ve všech ostatních případech je připojení dobrovolné. Po obnovení povrchu vozovky nebude připojení povoleno po dobu 5 let. Po 5 letech může být přípojka zřízena za poplatek uvedený výše a navýšený o úhradu nákladů za zásah do vozovky ve výši 10.000,-Kč.

—————

7) Jaké jsou technické podmínky provedení pro vodovodní a/nebo kanalizační přípojku?

Provozovatelem veřejného vodovodu je Dobrovolný Svazek Obcí Region Jih, který stanovuje technické podmínky pro realizaci vodovodní přípojky. Umístění vodoměru u vodovodní přípojky je možné ve vodoměrné šachtě na hranici pozemku nebo v připojeném objektu (sklep, technická místnost v přízemí, šachtice v podlaze vstupu, atp.) podle volby vlastníka připojované nemovitosti. V případě umístění vodoměru v objektu je nutno tento instalovat bezprostředně za prostupem vedení obvodovou zdí do objektu. Vlastník je povinen vodoměr zpřístupnit pro odečet. Výstavba přípojky musí být provedena dodavatelsky (jedná se o položení potrubí, instalaci a zaplombování vodoměru). Potrubí od řadu po vodoměr musí být nepřerušené (nelze jej např. napojit za hranicí pozemku na předem připravené vedení na pozemku jinak, než přes vodoměr ve vodoměrné šachtě, nebo jej nelze napojit ve studni k dalšímu potrubí do sklepa k vodoměru, atp.).

Provozovatelem kanalizace je obec Ondřejov, která stanovuje technické podmínky realizace a provozu kanalizačních přípojek. Provozovatel má právo kontrolovat, zda do přípojky nemohou přitékat balastní vody (voda z drenáží, nebo podzemní voda). Vlastník připojeného objektu je dále povinen umožnit provozovateli kanalizace přístup k přípojce, zejména k čerpadlu, za účelem kontroly a servisu, a je povinen respektovat provozní řád přípojky.

Způsob provozování tlakových přípojek (zajišťování a hrazení servisu) bude upřesněn a zveřejněn provozovatelem kanalizace, respektive vedením obce v průběhu projektové přípravy přípojek.

—————

8) Jak se bude hradit vodné a stočné?

Vodné – cena a platba za skutečně odebrané množství vody, v současnosti cca 32,50-Kč/m3.

Stočné – pro nemovitosti užívané k bydlení podle počtu osob, které po většinu roku bydlí v objektu (42 m3 na osobu a rok). Současná sazba stočného je cca 30,-Kč/m3, tedy cca 1.260,-Kč na osobu a rok. Pokud spotřeba vody podle vodoměru převýší 42m3 na osobu a rok, bude stočné účtováno ve skutečné výši podle vodoměru. Zkolaudovaná provozovna musí mít vodoměr bez ohledu na zdroj vody (to nemění pravidla pro placení za vodovodní přípojky). Stočné pro nemovitosti užívané k rekreaci ve výši nejméně poplatku za jednu osobu a rok.

—————

9) Existuje možnost zvláštního financování?

Ano. Pro vlastníky nemovitostí, které podléhají povinnému připojení ke kanalizaci a jejichž vlastníci nemohou uhradit náklady za připojení, platí následující podmínky: obec může poskytnout vlastníkovi nemovitosti úvěr do výše poplatku za zhodnocení nemovitosti s tím, že vlastník ručí příslušnou nemovitostí.

—————

10) Kdy se budou vodovodní a/nebo kanalizační přípojky realizovat?

Zhotovení projektové dokumentace a získání územních souhlasů na přípojky se předpokládá ve dvou etapách, v průběhu měsíců května až července 2011. V červenci 2011 započne výstavba místních veřejných řadů vodovodu a kanalizace a bezprostředně po jejich dokončení se započne s postupnou realizací přípojek. Obec bude organizovat výstavbu přípojek tak, aby byly uvedeny do provozu zpravidla ve lhůtě 6 měsíců od uhrazení příslušného poplatku za zhodnocení nemovitosti. Předpokládané ukončení projektu (tedy uvedení posledních přípojek do provozu) je v prvním čtvrtletí roku 2012.

—————


Kontakt

Vít Kovářík - projektová činnost ve výstavbě

Podnikatelská 539
Praha 9 - Běchovice
190 11


267 193 452 - kancelář
603 874 754 - Vít Kovářík
739 374 631 - Petr Láska